03.10.2019 21:43

Pasaules čempionāts šoudaunā 2019


Spēļu sākums

 

Itālijā, Olbjā šodien sākās cīņas pie šoudauna galdiem. Jau no paša rīta par patīkamu pārsteigumu Latvijas komandā parūpējās Ziedonis Mazūrs, kurš trijos setos pieveica ranga līderi, Polijas pārstāvi Adrianu Sloņinku. Taču kā vēlāk izrādījās tā nav bijusi sakritība, jo Ziedonis uzvarēja arī pārējās trīs grupas spēles, otrajā kārtā iesoļojot kā grupas uzvarētājam. Ja pirms turnīra nebija skaidrs par Ziedoņa gatavību turnīram, tad vismaz pirmā diena liecina par labu gatavību.

No grupas izkļuva arī Deniss Ovsjaņņikovs, kurš gluži kā Ziedonis uzvarēja visas grupas spēles, ieskaitot arī maču pret spēcīgo somu veterānu Juhu Oikarainenu 10-12 11-7 11-9. 

Raimondam Briežkalnam šoreiz neizdevās izkļūt no apakšgrupas galvenajā spēlē zaudējot Vācijas pārstāvim Manfrēdam Šaprengam. Trešajā setā Raimonds zaudēja ar 10-12. Tiesa jāatzīst, ka Raimonds spēlēja ar sāpēm plecā, līdz ar to arī tas noteikti ietekmēja rezultātus. Rīt Deniss un Ziedonis turpinās cīņas par 1.-20. vietu, Raimonds 21.-30.

Skatoties globāli turnīra kontekstā jāsaka, ka neveiksmes piedzīvoja arī vairāki turnīra favorīti. Par noteikti lielāko fiasko jāmin Polijas šoudaunista Kristina Kisiela nespēšanu tikt ārā no grupas, zaudējot diviem mājinieku sportistiem. Tāpat arī divi spēcīgi slovāku šoudaunisti Ladislavs Brada un Pāvols Kubosko netika ārā no grupas.

Noteikti jāuzteic arī turnīra organizatori, kas pirmoreiz nodrošina kvalitatīvu video tiešraidi Youtube platformā.

 

Gaidām rītdienas spēles un mūsējo nākamās uzvaras.

 

 

Divi latvieši ceturtdaļfinālā!

 

Otrā sacensību diena Olbijā, pasaules šoudauna čempionātā, atnesa ļoti pozitīvas emocijas Latvijas līdzjutējiem, jo pirmoreiz pasaules čempionātos ne tikai viens, bet uzreiz divi Latvijas šoudaunisti spēja izcīnīt vietu starp astoņiem labākajiem turnīra dalībniekiem.

 

Savu uzvaras gājienu, spēlējot bez zaudējumiem, turpināja Deniss Ovsjaņņikovs, kurš šodien uzvarēja visas otrās kārtas spēles, ieskaitot arī maču pret bijušo pasaules ranga līderi un vairākkārtēju pasaules čempionu – Peteru Zidaru no Slovēnijas, kurš pats, līdz ar to, pirmoreiz nespēja tikt labāko astotniekā! 

 

Tikmēr Ziedonis Mazūrs dienu iesāka ar divām ļoti svarīgām uzvarām pret Polijas pārstāvi Lukašu Bičkovski un slovāku Štefanu Marcinu. Sekoja gan 2 zaudējumi somu šoudaunistiem Āri Lahtinenam un Jouni Vitamaki, taču pateicoties uzvarētam vienam setam pret Jouni pašam Ziedonim pirmoreiz karjerā tika izcīnīta vieta pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā!

 

Diemžēl trešajam mūsu šoudaunistam Raimondam Briežkalnam sāpes plecā neļāva nopietni par kaut ko pacīnīties, un pēc divām spēlēm Raimonds ar atcēla savu turpmāku dalību turnīrā, kas nozīmē, ka turnīra beigu tabulā viņam pienāksies 30. vieta.

 

Kopējā turnīra ainā turpinājās pārsteigumi, zaudējot atkal vairākiem favorītiem, kas nozīmē, ka piemēram salīdzinot ar pagājušā gada Eiropas čempionātu pirmajā astotniekā vīriešiem ir krasas izmaiņas. Kas patīkami, ka divi dalībnieki mums un Vācijas komandai. Un, protams, būs jauns pasaules čempions!

 

Sieviešu konkurencē visas galvenās favorītes sasniedz ceturtdaļfinālu.

 

Tāpat jāatzīmē, ka veiksmīgi savu debiju uz lielās šoudauna skatuves kā tiesnešiem turpina Agnese Gāga un Artūrs Kalniņš.

 

Rīt visas galvenās turnīra spēles!

 

Latvijai 5. un 7. vieta

 

 

 

Čempionāta pēdējā spēļu dienā vispirms norisinājās ceturtdaļfināl spēles, kurās, diemžēl, abi mūsu sportisti piedzīvoja zaudējumus. Deniss trīs setos piekāpās Vladimiram Poļakovam no Krievijas, kurš vēlāk izcīnīja bronzas medaļu. Tikmēr Ziedonis trīs setos atzina Polijas spēlētāja Adriana Sloņinkas pārākumu. Jāpiebilst uzreiz, ka Adrians pēc triumfa "Liepājas dzintars" turnīrā, tagad kļuva arī par pasaules čempionu, finālā īstā 5 setu trillerī pārspējot Somijas šoudaunistu Āri Lahtinenu.

 

Denisam un Ziedonim bija jāizvada arī savstarpējā spēle mazajā pusfinālā, kurā veiksmīgāks bija Deniss. Spēlē par 5. vietu Deniss pārspēja mūsu kaimiņu no Igaunijas - Ališeru Hozjazinovu. Tikmēr Ziedonis 7. vietu izcīnīja pateicoties uzvarai pret vienu no turnīra pārsteigumiem - vācieti Manfrēdu Šprangeru.

 

Kopumā gan noteikti ir jāpaslavē visa Latvijas komanda, jo šis neapšaubāmi bija veiksmīgākais pasaules čempionāts Latvijai. 

 

Šajā sakarā noteikti atlīmējams ir komandas trenera Imanta Elstiņa ieguldījums, kurš, starp citu, izrādīja ļoti patīkamu žestu mūsu kaimiņienei no Lietuvas Oksanai Dobrovoļskajia, viņai esot par treneri sieviešu finālā pret Polijas pārstāvi Elizabeti Mielčareku. Par čempioni gan kļuva Elizabete, taču jāapsveic noteikti arī Oksana ar sudrabu. Trešo vietu sieviešu konkurencē izcīnīja somiete Hanna Vilmi.

 

Par pasaules čempioniem komandām kļuva Polija, aiz sevis atstājot šajā čempionātā veiksmīgi spēlējošo Krievijas komandu un Slovēniju. Somija šoreiz bez medaļas.

 

Šis noteikti bija interesantākais pasaules čempionāts šoudaunā līdz šim. Galvenais  iemesls tam noteikti bija tas, ka spēles līmenis ir šobrīd tik ļoti izlīdzinājies starp spēlētājiem, ka pat, piemēram, vīriešu konkurencē divi pēdējo gadu dominējošākie spēlētāji Kristians Kisiels no Polijas un Peters Zidars no Slovēnijas šoreiz bija tālu no goda pjedestāla, un esošais Eiropas čempions soms Olli Kitovita vispār neieradās uz čempionātu, jo vienkārši neizturēja konkurenci Somijas izlasē. 

 

Tāpat zīmīgs solis bija iespēja vērot turnīru uz galvenā galda caur Youtube tiešraidi, kas radīja sajūtu, ka pats atrodies uz vietas.

 

Šobrīd šoudauna saime globāli turpina attīstību, kas ir vērsta uz vienu lietu - kļūšanu par paralimpisko sporta veidu.

 

 

 

Lai izdodas!

 

Artūrs Būda

Bildes