16.12.2018 18:49

LNSS 25 gadi


Kaldināt zeltā nākotnes medaļas


Anita Monozova, LNB žurnāla «Rosme» redaktore

Latvijas Neredzīgo sporta savienība šā gada 8. decembrī atzīmēja savu 25. gadadienu. Lai gan sporta veterāni atzīst, ka neredzīgo sports Latvijā sācies jau tālajā 1949. gadā, tomēr Latvijas Uzņēmumu reģistrā šīs sporta savienības nosaukums reģistrēts tikai 1993. gadā.
LNSS prezidents Mārtiņš Čampa kopā ar savu komandu — valdes locekļiem Artūru Būdu, Raimondu Briežkalnu, Lieni Ciemiņu un Artūru Kalniņu — atklāja svētkus ar vārdiem: «Ļausim sev šodien vienkārši svinēt dzimšanas dienu!» Tas nozīmē — pateikties par padarīto šajā gadā, atzīmēt svarīgāko un visiem kopā labi atpūsties.

Jauns logo

Mārtiņš Čampa šim jubilejas sarīkojumam bija sagatavojis pārsteigumu — jaunu organizācijas logo. Tajā lieliem zelta krāsas burtiem ierakstīti burti «LNSS», zem tiem mazākiem  — «Latvijas Neredzīgo sporta savienība». Nosaukuma kreisajā malā ieslīpi — Latvijas karogs, aiz kura daļēji redzama uzlēcoša saule. Kā simbols tam, ka viss vēl priekšā, ka organizācija ir ceļā uz jauniem startiem un jaunām medaļām, kuras, protams, tiks kaldinātas zeltā. LNSS logo kopš tā dibināšanas mainījies vairākkārt, reizēm pat katru gadu. Pēdējais logo noturējies kopš 2013. gada, un arī nesis saules simbolu.

Pateicības un vēlējumi

Sporta savienība izteica vissirsnīgāko pateicību Latvijas Paralimpiskajai komitejai par līdzšinējo atbalstu, pasniedza dāvanu un izteica cerību sadarbībai vēl nākamiem 25 gadiem. Tāpat pateicības raksts un dāvana tika LNB žurnālam «Rosme», kurš esot vienīgais medijs Latvijā, kas regulāri stāsta par sporta aktivitātēm cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Vēstures liecība

Aleksandrs Lācis, neskatoties uz saviem pāri par 80 gadiem, vēl arvien ir aktīvs neredzīgo šaha spēlētājs un piedalās šaha veterānu turnīros Latvijā. Svētku reizē viņš izteica pateicību LNSS par ieguldīto darbu un vēlējās pieskarties neredzīgo sporta vēsturei, lai jaunajiem censoņiem, kas ieradušies uz svētkiem, atgādinātu, ka šie 25 gadi tādi Spāres svētki vien esot, jo pamatus neredzīgo sportam esot likuši citi vēl tālajā 1949. gadā, kad šaha turnīrā piedalījušies seši neredzīgi spēlētāji, bet 1952. gadā Rīgas neredzīgie šahisti aicināti uz turnīru Ļeņingradā. Tāpat arī neredzīgo pansionātā esot dzīvojuši šaha entuziasti, kuri varējuši pilnu zāli savākt ar šaha spēlētājiem. Padomju laikā neredzīgo sports noritējis zem Latvijas Neredzīgo biedrības karoga un piedzīvojis tiešām bagātus laikus. Bijuši dambretes turnīri, sieviešu šaha turnīri, draudzības spēles starp republikām, tāpat populāri bijuši citi sporta veidi, piemēram, peldēšana. «Guntis Bisenieks, Valērijs Zaplotins, Vilis Laizāns, Māris Liepa, Valdis Stilve, Māris Kaušelis — šie ir pamata racēji un licēji neredzīgo sportam Latvijā,» uzsvēra A. Lācis. «Jūs tagad svinat Spāres svētkus. Kādā krāsa būs jumts — zelta, sudraba vai bronzas, būs atkarīgs tikai jums pašiem.»

Goda raksti

Par nesavtīgu ieguldījumu LNSS attīstībā, darbības nodrošināšanā un tās vērtību stiprināšanā LNSS Goda rakstus un piemiņas dāvanas no Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidentes Daigas Dadzītes rokām saņēma Māris Kaušelis, Vladimirs Priede, Kaspars Biezais un Edgars Kļaviņš. Šis bija īpaši sirsnīgs mirklis svētku sarīkojumā, jo katrs no apsveiktajiem izteica savu vēlējumu sporta savienībai.

Atzinības raksti

Šajā gadā LNSS organizētajās sporta aktivitātēs kopā piedalījušies 70 sportisti. Šajos svētkos LNSS valdes loceklis un šoudauna tiednesis Artūrs Būda izteica pateicību visiem dalībniekiem un pasniedz atzinības rakstus kopā ar nelielām piemiņas veltēm LNSS čempionātu komandu un individuālā kopvērtējuma čempionus. Tika uzsvērta jauna LNSS pieredze šoudauna vēsturē — par iegūto pirmo starptautiskā līmeņa medaļu Lienei Ciemiņai un viņas trenerim- Imantam Elstiņam.
Šis gads bijis nozīmīgs ar vasarīgu notikumu, kas palīdzējis L.Ciemiņai iegūt medaļu — par iniciatīvu starptautiskā šoudauna turnīra «Liepājas Dzintars» organizēšanā un tiešām kvalitatīvā tā vadīšanā atzinības rakstus saņēma Artūrs Būda un Raimonds Briežkalns.
Par ģimeniski siltu sanākšanu un sportošanu LNSS radījusi īpašu nomināciju «Par LNSS 25. jubilejas gada vislabāk organizētajām sacensībām» pateicība izteikta Indulim un Lindai Bumbieriem.

Svētku mielasts

Pēc «oficiālās norēķināšanās» par šo aizvadīto sportisko gadu svētku dalībnieki turpināja baudīt mielastu un klausīties LNB Strazdumuižas kluba pūtēju orķestra sniegumu. LNSS prezidents Mārtiņš Čampa no savas dzimtās pilsētas Saldus bija atvedis lielu, skaistu un garšīgu jubilejas torti ar putukrējuma rozēm un cipariem «25» rozā krāsā. Kā jau īstā dzimšanas dienā pienākas!

Bildes